Režiser
Martin Crimp
V republiki sreče
Posameznik, družina in družba v iskanju sreče
Naslov izvirnika: In the Republic of Happiness
Prva slovenska uprizoritev
Premiera
5. december 2015
Veliki oder
Trajanje:
170 minut, z odmorom
Britanski dramatik, pisatelj, libretist in prevajalec Martin Crimp se je uveljavil v devetdesetih letih dvajsetega stoletja, v zadnjem obdobju razcveta britanske dramatike. Z inovativno dramsko pisavo in svojsko gledališko poetiko je navdihnil številne mlajše evropske dramatike, ki so mu sledili.
Njegovo dramsko besedilo V republiki sreče (2012) sestavljajo tri dejanja, vsako od njih sledi povsem samosvojemu formalnemu principu: prvo je črna komedija, napisana po vzoru pièce bien faite, v drugem smo priča popolni razblinjenosti dramske forme, tretje je nekakšen daljni odmev Becketta. Tematsko si igra jemlje za izhodišče današnji čas, ko v (zahodnem) svetu pravzaprav ne moremo več govoriti o družbi, temveč kvečjemu o post-družbi, o skupku individuumov, ki si prizadevajo samo še za uveljavitev »lastnih« pravic in svoboščin in navsezadnje tudi sreče, ki jo jemljejo kot še eno človekovo pravico.
Zahvaljujemo se Gostom na zabavi.
Iz gledališkega lista
Kaj je narobe z družino? Kaj moramo narediti z družino? Kako se spopasti z družino? Vse to so znana vprašanja, ki že v izhodišču zastavijo »družino« kot problem. Družina ni nekaj v načelu pozitivnega in nič takega, kar bi bilo treba reševati pred uničenjem. V imenu družine so od nekdaj promovirali samo en in določen način življenja, delovanja ideoloških aparatov države in podrejanja. »Družina-šola« je v kapitalizmu ideološki aparat številka ena, piše analitik »republike«, ki postavi tako koncipirani aparat na mesto prejšnjega cerkvenega (Althusser, 2000, str. 78).
V ospredju je, samoumevno, heteroseksualni par. Natančneje: v ospredju je »heteroseksualni« in v ospredju je »par«. To lepo pokaže že seznam oseb Martina Crimpa: Ati in Mami, Dedi in Babi, Stric Bob in Madeleine (in pa Najstnica 1 in Najstnica 2). Prav tako mora biti družina definirana kot nekaj, kar vključuje starše in potomce: Starec in Starka, Moški srednjih let in Ženska srednjih let, Najstnici. Ne smemo pa pozabiti na her majesty the baby, ki je še v materinem trebuhu: »otrok« s svojimi pravicami in svobodami.
Eva D. Bahovec, Pia Brezavšček, Polona Mesec, Anže Okorn in Izidor Pajk, Kaj je uničenje družine v primerjavi z ustanovitvijo družine? (odlomek)
Ustvarjalci
Igralska zasedba
Nagrada
Nataša Barbara Gračner – Župančičeva nagrada 2016, tudi za vlogo Madeleine
Iz medijev
radiostudent.si, 11. januar 2016
koridor-ku.si, 18. december 2015, Mojca Podlesek
vecer.com, 12. december 2015, Melita Forstneric Hajnšek
rtvslo.si, 11. december 2015, Lejla Švabič
siol.net, 10. december 2015, Deja Crnović
TV Slovenija 1, Dobro jutro, 7. december 2015
Radio Slovenija 1, Dogodki in odmevi, 6. december 2015, Dušan Rogelj
24ur.com, 6. december 2015, Teja Pelko
rtvslo.si, 5. december 2015
delo.si, 5. december 2015, Ženja Leiler
Radio Slovenija 3, Svet kulture, 4. december 2015, Maja Žvokelj
TV Slovenija 1, Odmevi, 4. december 2015, Špela Kožar
radiostudent.si, 4. december 2015
siol.net, 2. december 2015, Neža Mrevlje
sta.si, 2. december 2015
Prikaži vseSkrij