Dejstva
Prezračevalni sistemi, ogrevanje, hlajenje, požarnovarnostni sistemi, evakuacijske poti, električne in vodovodne napeljave so še vedno isti kot v času izgradnje. Nekateri iz obdobja 1909–11, nekateri iz časa gradnje prizidka (1960–67).
Parter dvorane Velikega odra ima premajhen nagib, zato je vidljivost na oder slaba, prav tako pogled iz lož. Razmik med vrstami sedežev je premajhen, stoli pa so neudobni.
Veliki oder je opremljen z odrskimi napravami iz obdobja med letoma 1909–11. Po izgradnji prizidka so bile nekatere elektrificirane ali dodane nove. Večina, npr. celotno vrvišče, jih še vedno deluje na ročni pogon, zato ne sodijo v sodobno gledališče in režiserjem ter scenografom ne omogočajo kreativnega dela.
Temelji prizidkov so po mnenju stroke vprašljivi. Prizidek je bil načrtovan in zgrajen pred uveljavitvijo zakonodaje o protipotresni gradnji, ki je obveljala po potresu v Skopju leta 1963. Prizidek se že dlje časa dokazano poseda. Po potresu v Petrinji na Hrvaškem se je razpoka, ki jo redno spremljamo z meritvami, še povečala.
Nosilnost kupole na Velikem odru je na meji dovoljenega, kupola se dokazano poseda.
Vadbeni prostori so improvizirano urejeni in neustrezni za kreativno in kakovostno delo ustvarjalcev.
Primanjkuje prostorov za zaposlene, nekateri imajo garderobne omarice na hodnikih ali pa jih sploh nimajo.
Mala Drama je v šestdesetih letih nastala iz eksperimentalnega odra. Na tem odru so bile prvotno uprizarjane nezahtevne produkcije z manjšimi igralskimi zasedbami in avtorskimi ekipami. Danes so predstave v Mali Drami tehnično enako ali še bolj zahtevne kot uprizoritve na Velikem odru, zato je delo v obstoječih pogojih močno oteženo.
Pogosta vprašanja
Se včasih, ko zapuščate Dramo po ogledu predstave na Velikem odru, sprašujete, zakaj je scenografija tako preprosta? Zakaj se nič ne »spusti dol«? Se nič ne prikaže »od zgoraj«?
Razlog je kupola nad Velikim odrom, na katero je vpet sistem vrvišča za dvigovanje kulis in reflektorjev, ki se poseda. Kupola in vrvišče sta bila konstruirana in izdelana leta 1911. Vsa bremena se dvigujejo ročno, s pomočjo vrvi in škripčevja. Zaradi omenjenega posedanja in nujno potrebne razbremenitve na konstrukcijo obešamo večinoma le reflektorje, saj brez težjih kulis še nekako gre, brez odrskih luči pa pač ne.
Ste vedeli, da v Drami ne smemo prižgati vseh naprav hkrati: na primer reflektorjev v Mali Drami in na Velikem odru? Razlog je iztrošena električna napeljava in transformatorska postaja iz leta 1967, ki ne proizvaja dovolj močne električne energije za potrebe Drame.
Verjetno se ob ogledu predstav včasih počutite neudobno, ker v dvorani primanjkuje svežega zraka, je vroče ali piha? Drama žal nima sistema prezračevanja, ki bi ustrezal današnjim standardom. Sistem, ki je bil zasnovan leta 1911, so v 70-ih letih nekoliko posodobili, a ni bil nikoli zasnovan in vgrajen na novo.
Ne sedite udobno? Stoli v dvorani Velikega odra so bili kupljeni in nameščeni v 70-ih letih prejšnjega stoletja. Pred več kot petdesetimi leti jih je izdelalo podjetje Stol Kamnik, ki že kar nekaj let ne deluje več, zato nadomestnih delov ni več mogoče naročiti. Na teh stolih si je več milijonov gledalcev vseh generacij ogledalo več kot deset tisoč predstav.
Ste med spremljanjem predstave v Mali Drami kdaj zaznali moteče govorjenje nekje za vašim sedežem? Zelo verjetno ste slišali vodjo predstave, ki je hkrati tudi tonski mojster. Zaradi neustrezno umeščene in zvočno premalo izolirane kabine ga slišite, ko po internem ozvočenju Drame kliče igralce na oder. Zaenkrat žal ne gre drugače.
Ob vstopu v Dramo težko odprete glavna vrata? Vse stavbno pohištvo (vrata in okna) je še iz leta 1911. Prav zaradi tega razloga za primer evakuacije obiskovalcev pripravljamo posebne vaje, med katerimi hostese in hostesnike posebej naučimo tudi hitrega odpiranja dotrajanih vrat. Obstoječa vrata namreč nimajo evakuacijskih kljuk, ki so obvezne v vseh novih javnih stavbah.
Ko ste si ogledovali fotografije, objavljene na teh straneh, ste se verjetno vprašali: »Zakaj vendar kot dober gospodar niste naredili nič, da ne bi bilo tako, kot je videti na fotografijah?«
Najprej moramo poudariti, da smo z rednim vzdrževanjem vedno naredili vse kar je bilo v naših močeh za urejenost in čim bolj upočasnjeno staranje dotrajane stavbe. Podrobnejši odgovor na to vprašanje se skriva v Kronologiji prenove. Tam boste na primer našli podatek, da se prenova Drame napoveduje od leta 2001. Na račun te obljube so sredstva, namenjena Drami, zadoščala komaj za najnujnejše vzdrževanje, da smo lahko omogočili varno delo in kolikor toliko normalne delovne pogoje. V preteklih 22 letih so se omenjeni pogoji tako poslabšali, da postaja opravljanje dela vsak dan bolj oteženo in nevzdržno.
Imate v zvezi s prenovo še kakšno vprašanje? Pišite nam na naslov pr@drama.si.