Režiserka
Ferenc Molnár
Liliom
Ljubezenska zgodba v kriznih časih
Naslov izvirnika: Liliom, egy csirkefogó élete és halála
Premiera
27. februar 2016
Veliki oder
Trajanje:
100 minut, brez odmora
Ferenc Molnár je bil eden največjih madžarskih književnikov svojega časa. Kot madžarski Jud je pred drugo svetovno vojno emigriral iz Budimpešte v Združene države in tam prevzel ameriško državljanstvo. Njegove drame Labod, Čuvaj in Liliom so doživele tudi priredbe v muzikale ali filmske scenarije.
Igra Liliom (1909), ki velja za eno njegovih najboljših del, govori o želji, o hrepenenju, ki presega skromne življenjske okoliščine in vodi posameznika k izpolnitvi sanj. Liliom je junak onkraj vsakršne povprečnosti, saj brezkompromisno sledi svojim sanjam, ne glede na posledice. Želi si, da bi z dekletom Juli kljub mizernim življenjskim okoliščinam živela vznemirljivo, polno, človeka vredno življenje. Verjame, da je mogoče delati ne samo za preživetje, temveč predvsem zaradi ljubezni. Liliom in Juli ne privolita v konformistično življenje, kakršno živi večina, in sprejmeta tudi posledice svojih dejanj.
Svet v drami Liliom je pretresljivo podoben svetu okoli nas, v katerem si marsikdo ne dovoljuje ne sanj ne protesta proti socialnopolitičnim okoliščinam. Ali z drugimi besedami, tokratno uprizoritev Lilioma zaznamuje kritičen pogled na družbo postsocialistične tranzicije.
Iz gledališkega lista
Liliom je obstranec, outsider ali, še najtočneje, – luzer. Ta specifični lik iz nekega drugega časa in okolja je potrebno pregnesti s senzibilnostjo neuklonljivega moškega, ki diha onesnažen zrak sodobnega mesta in se po inerciji upira vsakršni podreditvi. Gre za individualista, ki ne sprejema konvencij in sledi le svoji (trenutni) želji. Gre za človeka, ki, za razliko od mnogih, ni pripravljen žrtvovati svoje svobode zaradi kapitalističnih vrednot ali navideznega občutka varnosti. Dejansko pa gre za človeka, ki o vsem tem niti ne razmišlja, vendar družbeno nepravičnost občuti na vsakem koraku. Ta socialna okoliščina poleg impulzivnosti in nepredvidljivosti bistveno zaznamuje njegov habitus. Ne zna izražati, še manj sprejemati čustev. Na sentiment odgovori z udarcem. Njemu komplementaren karakter je Juli. Punca z divjim pogledom in neustavljivo željo po neodvisnosti, ki pa se, prav tako kot Liliom, ujame v primež ljubezni. Juli ni submisivna, ne goji tradicionalnih vrednot in ni konformistična. Njuna ljubezen je brezprizivna in docela nenavadna. Vznik je nadvse romantičen. Zaljubita se nekega večera, ko drug zaradi drugega izgubita službo.
Eva Kraševec, Rojstvo Lilioma iz duha časa (odlomek)
Ustvarjalci
Avtorska ekipa
Igralska zasedba
Aljaž Jovanović
Liliom
Juli
Madam Muskat
Mari
Tines Špik
Hugo
Gospa Hollunder
Branko Jordan
Ficsur
Gašper Jarni
Linzmann
Miranda Trnjanin
Luiza
Starejši policaj
Iztok Drabik Jug
Mlajši policaj
Gostovanje v tujini
2016
Zagrebško gledališče mladih Zagrebačko kazalište mladih
Iz medijev
citymagazine.si, 19. februar 2016, Larisa Kočjaž
Radio Slovenija 3, 22. februar 2016
morel.si, 24. februar 2016
sta.si, 24. februar 2016
siol.net, 24. februar 2016, Neža Mrevlje
seniorji.info, 25. februar 2016, Janez Platiše
TV Slovenija 1, Dobro jutro, 25. februar 2016
Radio Slovenija 2, Kulturnice, 26. februar 2016
Radio Slovenija 3, Svet kulture, 26. februar 2016
delo.si, 27. februar 2016
delo.si, 27. februar 2016, Patricija Maličev
rtvslo.si, 27. februar 2016
Radio Slovenija 1, Dogodki in odmevi, 28. februar 2016, Dušan Rogelj
Prikaži vseSkrij