Režiserka
Čakajoč Supermana
Žene v testu
Spomin na izročilo – most med preteklostjo in sedanjostjo
Avtorski projekt po motivih slovenskih ljudskih pesmi
Premiera
4. november 2022
Mala Drama
Trajanje:
100 minut, brez odmora
Ljudske pesmi, balade in običaji nekega naroda razkrivajo pretekli čas. Kakšno življenje so živeli naši predniki, kakšne zgodbe so si prepevali ob delu, kaj je bil njihov tabu, kaj jim je bilo pomembno, kaj zabavno, kaj žalostno? Kaj pa naše prednice? Kakšno je bilo življenje ženske v tradicionalni družbi, ki jo spoznavamo preko ljudskih pesmi?
Ženske preteklosti v Ženah v testu spoznavamo preko štirih letnih časov, nosilka vsakega od njih pa je ena igralka. Ciklični čas narave je namreč tisti čas, ki mu je sledila tudi tradicionalna družba in človek. Vse se rodi, razvija ter nazadnje umre. A ne dokončno, temveč se na nek način le odmakne, da prepusti prostor novemu rojstvu, življenju in rasti. Narava in družba živita naprej.
Pomladi še od jutranje rose mokro dekletce z začudenjem spoznava svet okoli sebe in njegove zakonitosti. Poleti pod pekočim soncem, ko težko najdemo senco, da bi se zatekli v njen hlad, se mladenka srečuje s prekipevanjem ljubezni, prvo bolečino in pritiskom družbe, ki je zanjo določila njeno pot. In nato zraste grozdje na trti in zraste otrok materi. Jesen je čas veselja, ko je bilo ženskam med trenjem lana končno dopuščeno, da so bile, kar jim je bilo prej onemogočeno – glasne, ješče, vesele, nagajive. Žal pa je to veljalo le dan ali dva, nato je bila ženska vrnjena v edino vlogo, ki ji je pripadala v tradicionalni družbi – v vlogo matere. Ta je bila pogosto zaznamovana z bolečino in težkimi odločitvami. Ko smo se jeseni z zunanjih travnikov, pašnikov in polj preselili za štiri zidove domačih hiš, predstavlja zima čas, ki ga namenimo pregledu preteklega leta in pripravam na novo leto pod okriljem najstarejših med nami. Prisluhnemo zgodbam, ki smo jih spoznali, morda tistim, ki smo jih že skoraj pozabili, in tistim, ki se ponavljajo vsakič znova.
Iz gledališkega lista
Ciklični čas se kaže v ponavljanju štirih letnih časov, v vedno vnovičnem rojstvu rastlin, njihovi rasti, razvoju plodov in v začasni smrti oziroma mirovanju. Leto je združeno z dnem; od trenutka, ko sonce vstane, se dvigne na zenit, in med zahajanjem pušča dolge sence in do takrat, ko končno popolnoma izgine za hrib do naslednjega jutra. Cikličnemu razumevanju časa smo pridružili tudi človeka in družbo. Človek se kot pomlad rodi, spoznava svet, odrašča, poleti spozna prvo žgečkanje v trebuhu, prvo jezo in razočaranje, jeseni sprejema vse večje odgovornosti in postane gonilna sila družbe, dokler pozimi ne začne znanja predajati drugim, preden umre. Vsaka od štirih igralk na odru je nosilka enega od letnih časov. A tudi smrt ni nekaj dokončnega, je le še en del procesa narave, ker se bo spomladi rodil nov otrok. Človek v času, h kateremu se vračamo s pesmimi, namreč ni posameznik, ki ob rojstvu steče preko startne linije in skuša priti čim dlje, temveč je del skupnosti. To skupnost povezujejo običaji, pesmi, plesi in pripovedke, mnogi določeni za specifični dogodek ali čas v letu. Štiri igralke druga drugo postavljajo v simulacijo, v kateri se dogodki odvijajo le za eno od njih, ostale pa pesmi na različne načine (z glasbo, igro vlog, menjavanji vlog, nošnjo mask) spreminjajo v resničnost. Emotivnost se tako prenaša iz ene na drugo, druge pa se je oprimejo le takrat, ko je to potrebno za razvoj zgodb.
Iva Š. Slosar, Nik Žnidaršič, Svet, ki ga ni več (odlomek)
Ustvarjalci
Igralska zasedba
Festivala
2023
53. Teden slovenske drame, Kranj
58. Festival Borštnikovo srečanje, Maribor
Iz medijev
rtvslo.si, 4. oktober 2022
Dnevnik, 5. oktober 2022, Gregor Butala
Delo, 5. oktober 2022, Nina Gostiša
si21.com, 6. oktober 2022
Delo, 16. oktober 2022, Katja Cah
SiGledal, 4. november 2022
3. program Radia Slovenija, 4. november 2022, Žiga Bratoš
Delo, 8. november 2022, Vesna Milek
SiGledal, 8. november 2022, Blaž Gselman
Radio Študent, 15. novembra 2022, Lara Pustinek Miočić
Družina, 16. novembra 2022, Edvard Kovač
Koridor – križišča umetnosti, 18. november 2022, Živa Kadunc
metropolitan.si, 8. november 2022, Alma Rahne
si21.com, 18. januar 2023
delo.si, 20. januar 2023, Peter Rak
rtvslo.si, 25. januar 2023, N. Š.
dnevnik.si, 26. januar 2023, Gregor Butala
delo.si, 26. januar 2023, Peter Rak
Prikaži vseSkrij