Režiser
Josif Brodski
Demokracija!
Groteska o iluziji, imenovani demokracija
Naslov izvirnika: Демократия!
Prva slovenska uprizoritev
Premiera
25. september 2015
Mala Drama
Trajanje:
115 minut, z odmorom
Pesnik in esejist Josif Brodski je ena emblematičnih figur druge polovice dvajsetega stoletja − disident, samouk, nobelovec.
Igra Demokracija! (1991) je nastala v času po padcu železne zavese in govori o majhni totalitarni državi, ki mora zaradi novih zgodovinskih okoliščin z dekretom čez noč uvesti demokracijo. Brodski črpa tako iz svoje izkušnje življenja v totalitarizmu kot iz svojega pronicljivega opazovanja paradoksov tako opevane zahodne demokracije. Tranzicija je idealen čas za zlorabo demokracije in za zadovoljevanje osebnih, predvsem materialnih interesov politične elite, ki se je znašla pri viru bogastva, medtem ko množicam »velikodušno« meče drobtinice s svoje mize. Duhovita in nenavadno zapisana igra Brodskega je jedka politična satira in več kot to – je odkrito in neprizanesljivo razmišljanje o mehanizmih, ki poganjajo postmoderno družbo. Padec ideologij je potegnil za sabo tudi padec idealov, ostali so le še tržni mehanizmi.
Iz gledališkega lista
Kako lepi časi za državo in urejanje njenih težav! Namreč leto 1972, v Sovjetski zvezi. Ker je Josif Brodski oblastem s svojo nedržavotvorno poezijo paral živce, in potem ko so na njem preizkusili že vse dobro preverjene korekcijske metode: aretacijo, prisilno delo v Arhangelsku, ki ga je uspel spremeniti v nekakšno študijsko obdobje, ker je imel privilegij lastne kočice, in psihiatrično zdravljenje (ob katerem je poetičnost medicinskih diagnoz nedvomno dosegla enega svojih vrhuncev: »družbeni parazitizem«, »paranoidna reformistična deziluzija«, »počasi napredujoča shizofrenija«), so mu na koncu enostavno »močno priporočili«, naj emigrira. In ga vtaknili v letalo, katerega smeri ni poznal. Pristal je na Dunaju – ni slaba možnost, kot odskočna deska za ZDA. Sovjetska zveza se je rešila še enega genialnega nadležneža, in ja, tudi Juda, ne da bi si morala še naprej izmišljevati zapletene bolezni.
Znotraj politične logike so ravnali zelo prav. Če sklepamo po dramskem besedilu Demokracija!, ki ga je Brodski napisal dvajset let kasneje, leta 1991, je bil njegov uvid v družbene sisteme, predvsem pa v obetavnost njihovega razvoja, definitivno »reformistična deziluzija«; za paranojo pa so poskrbeli kar politiki sami.
Tanja Lesničar-Pučko, Nam vene, njim pa cveti (odlomek)
Ustvarjalci
Avtorska ekipa
Igralska zasedba
Jernej Šugman
Bazil Modestovič, predsednik države
Petrovič, minister za notranje zadeve in pravosodje
Gustav Adolfovič, finančni minister
Cecilija, ministrica za kulturo
Barbara Ribnikar/Saša Pavlin Stošić
Matilda, tajnica
Festivala
2016
40. Dnevi satire Fadila Hadžića Dani satire Fadila Hadžića, Zagreb
25. Dnevi komedije, Celje
Iz medijev
radiostudent.si, 9. oktober 2015
TV Slovenija 1, Odmevi, Kultura, 28. september 2015
delo.si, 28. september 2015, Andrej Jaklič
delo.si, 28. september 2015, Nika Arhar
Radio Slovenija 1, Danes do 13.00, 26. september 2015, Tadeja Krečič
24ur.com, 26. september 2015, Teja Pelko
Val 202, Kulturnice, 25. september 2015
Radio Slovenija 3, Svet kulture, 25. september 2015
mladina.si, 25. september 2015, Damjana Kolar
delo.si, 25. september 2015
delo.si, 25. september 2015
stal.si, 22. september 2015
Prikaži vseSkrij